شبکه فضایی آماده راه اندازی است


نوآوری فضایی حتی بیشتر با بخش گردشگری فضایی در حال ظهور ارتباط دارد. تا حدودی دور از چشم عموم ، یک صنعت فناوری فضایی با رشد سریع وجود دارد.

تصویر: greenbutterfly / Shutterstock

مسابقه فضایی جدید واقعاً پس از اولین سفر فضایی ریچارد برانسون در حال انجام است که بیش از یک هفته پرواز مسافربری Blue Blue جف بزوس را شکست داد. فضاپیمای Virgin Galactic VSS Unity از خط به اصطلاح کارمان عبور نکرد اما پرواز Besos عبور کرد. با این حال ، طبق تعریف ناسا ، برانسون به لبه فضا رسید. بعد از 17 سال ، چه دستاورد شگفت انگیز بینایی ، استقامت و نوآوری است.

نوآوری فضایی حتی بیشتر با بخش گردشگری فضایی در حال ظهور ارتباط دارد. تا حدودی دور از چشم عموم ، یک صنعت فناوری فضایی با رشد سریع وجود دارد. فناوری فضایی بیش از آنچه مردم تصور می کنند برای تجارت مدرن مهم است. این یکی از بسیاری از تغییرات تکنولوژیکی نوظهور است که بی سر و صدا و از رادار بسیاری از مشتریان اتفاق می افتد. مفهوم سرویس فضایی به عنوان یک سرویس از املاک و مستغلات به مدار تبدیل شده است زیرا مدل های نرم افزاری به عنوان سرویس بخش فضایی را در اختیار گرفته اند. فضا می تواند ابری فراتر از ابرها باشد ، زیرا کارآفرینان کوچک و بزرگ یک اکوسیستم فناوری فضایی جهانی را ایجاد می کنند که شامل سیستم های داده ای و هوش مصنوعی ، تصویربرداری هوایی ، سنجش از دور و موارد دیگر است. فناوری فضایی همچنین مهمتر از همه ، دور از تأخیر دسترسی سریع جهانی به اینترنت را نوید می دهد.

تیم فضایی مورگان استنلی تخمین می زند که حدود 350 میلیارد دلار در صنعت فضایی جهانی ممکن است تا سال 2040 به بیش از 1 تریلیون دلار برسد. اما تا به امروز موانع زیادی وجود دارد که باید برطرف شوند ، به ویژه هزینه ها ، پیچیدگی و نگرانی برای زباله های فضایی .

نوآوری در مسابقه فضایی جدید بر موانع غلبه می کند

به طور سنتی ، دسترسی به فضا بسیار گران بوده و تا حد زیادی موضوع آژانس های فضایی ایالتی است. قیمت پایین خدمات پرتاب بعد از سال 2010 امکان رقابت قابل توجهی را در بازار پرتاب فضایی فراهم می کند که قبلاً وجود نداشته است. پس از پایان مسابقه فضایی ، پروازهای فضایی با همکاری بین المللی بیشتر ، دسترسی ارزان تر به مدار کم زمین و گسترش فعالیت های تجاری مشخص می شود. به عنوان مثال SpaceX فواید موشکهای قابل استفاده مجدد را نشان می دهد. تحولاتی که با استفاده از فناوری گوشی های هوشمند اعمال شده است ، عامل شکل و هزینه ماهواره های مداری کم زمین را کاهش داده است. ویژگی هایی که ماهواره به آن نیاز دارد ، از جمله پردازنده های سریع ، دوربین های داخلی و حسگرهای مختلف ، هم اکنون بخشی از تلفن های هوشمند است. با تکامل فناوری های جدید و تجاری سازی بخش ، فضا مرز جدیدی برای تجارت خواهد بود.

در تاریخ 30 ژوئن ، Virgin Orbit هفت ماهواره را در مدارهای مورد نظر خود قرار داد و قدم بزرگی در جهت یک سرویس پرتاب تجاری منظم و مطمئن برداشت. در همان روز ، سرویس پرتاب ماهواره SpaceX 88 ماهواره کوچک را به مدار زمین پرتاب کرد. محموله شامل شرکتهای بازرگانی بین المللی با مواردی نظارتی زمینی ، ردیابی موقعیت مکانی ، اینترنت اشیا و تجزیه و تحلیل داده ها از فضا به زمین بود. با انجام مأموریت های برنامه ریزی شده بیشتر برای پرتاب ماهواره های کم مدار ، ما شاهد ایجاد زیرساخت دیجیتالی جدیدی در آسمان خواهیم بود که مجموعه داده های جهانی جدید ، اتصال غنی و راه حل های نوآورانه خدمات فضایی را ارائه می دهد.

اکنون ماهواره ها روزانه ترابایت داده تولید می کنند. این امر چالش های مهمی را در مقابله با مقیاس عظیم و پیچیدگی بازیابی داده های حجیم با صرفه و ایمن ایجاد خواهد کرد. آمازون ، گوگل و مایکروسافت با ایجاد پیشنهادات ایستگاه زمینی به عنوان یک سرویس از سرویس های بستر ابری خود ، طی دو سال گذشته این موضوع را تشخیص داده اند. ایستگاه زمینی به عنوان یک سرویس ارتباطات و کنترل ماهواره ای ، پردازش داده ها و ادغام مقیاس را از AWS ، Azure یا Google Cloud Platform فراهم می کند. همچنین مدلهای شبکه داده جدیدی برای مقابله با این پیچیدگی و اطمینان از استخراج مقدار از این مجموعه های داده جدید وجود دارد.

فناوری فضایی می تواند امکانات جدیدی را ایجاد کند و دنیا را به مکان بهتری تبدیل کند

فناوری فضایی توانایی دموکراتیک سازی دسترسی به اینترنت را دارد. تقریباً نیمی از جهان دسترسی به اینترنت یا باند پهن ندارند. دلیل اصلی این است که اتصال زیرساخت به سادگی در دسترس نیست. همانطور که در کنگره جهانی موبایل 2021 اخیراً برجسته شد ، اطمینان از دسترسی همه ، به ویژه در مکان های از راه دور ، به اتصال با کیفیت ، شرط اصلی مشارکت دیجیتال است. Starlink از SpaceX در حال توسعه یک شبکه ماهواره ای برای ارائه اینترنت کم هزینه به مکان های از راه دور است. Starlink اکنون خدمات اولیه بتا را ارائه می دهد و امیدوار است تا 42000 ماهواره در مگا صورت فلکی خود داشته باشد. با توجه به اینکه در حال حاضر بیش از 3300 ماهواره فعال در مدار زمین وجود دارد ، این تعداد بسیار زیاد است.

چین همچنین شرکتی را برای ساخت یک مگا صورت فلکی باند پهن ماهواره تاسیس کرده است. پروژه کوایپر آمازون صورت فلکی 3223 ماهواره مدار کم زمین را پرتاب می کند. آمازون تلاش می کند تا یک سرویس پهنای باند قابل اعتماد و مقرون به صرفه برای جوامع غیرخدمتدار و کم خدمت در سراسر جهان ارائه دهد. استقرار و بهره برداری از سیستم های ارتباطی ماهواره ای کاملاً واضح است که این بازیگران بزرگ را قادر می سازد کنترل خود را بر زیرساخت های ارتباطی مورد نیاز برای ارائه خدمات خود گسترش دهند. مصرف کنندگان هنوز برای اتصال به ماهواره ها به آنتن های مخصوص طراحی شده به اندازه جعبه پیتزا احتیاج دارند. شرکت دیگری ، AST & Science ، به دنبال تهیه یک شبکه پهنای باند فضایی فضایی (SpaceMobile) است که از تلفن های هوشمند استاندارد قابل دسترسی است.

از سیاره ما محافظت کنید

رصد زمین برای مدت طولانی وجود داشته است ، اما توانایی مشاهده با فرکانس و دقت به اندازه کافی بالا برای تشخیص تغییرات روزانه حتی میلی متر در سطح زمین وجود ندارد. ماهواره های پیشرفته جدید این نوید را می دهند و اکنون تصاویر دقیق ارائه می دهند با وضوح 25 سانتی متر. با تشکر از صورت فلکی در حال رشد ماهواره ها ، همراه با هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده ها از فضا به ابر ، ما می توانیم در زمان واقعی نزدیک اطلاعات بیشتری در مورد سیاره خود بیاموزیم. به عنوان مثال ، Geosatellites ICEYE می تواند به سرعت از هر منطقه کره زمین بازدید کند ، و اجازه می دهد تصاویر دنباله زمین از همان مکان چندین بار در روز تکرار شود.

توانایی شناسایی و نظارت بر تغییرات در محدوده میلی متر ، امکان استفاده از برنامه های کاملاً جدید را فراهم می کند ، از جمله پیش بینی ، پیشگیری و پاسخگویی به بلایای طبیعی ، شرایط نامساعد جوی ، ریزش ساختمان ، سیل ، خرابی محصول و سایر بلایا. اسپایر با استفاده از تکنیکی به نام انسداد رادیویی از داده های فرکانس رادیویی استفاده می کند تا با اندازه گیری ارتفاع و جو موج اقیانوس ، یک مدل موازی برای پیش بینی آب و هوا ارائه دهد. این بر چالش های به تصویر کشیدن چهره هایی مانند تاریکی و ابر غلبه می کند. یک بازار در حال ظهور برای راه حل های نوآورانه وجود دارد که داده ها و تصویربرداری را به عنوان خدماتی ارائه می دهد که دانش و بینش روزافزونی را در مورد سیاره شکننده ما و چگونگی محافظت بهتر از آن ارائه می دهد. نظارت بر ماهواره یک مسئله حفظ حریم خصوصی است ، اما مزایای آن برای این سیاره بیشتر از خطرات آن است.

خطرات فضایی

صنعت فناوری فضایی خالی از خطر نیست. انتظار می رود تهدیدات امنیت سایبری به عنوان مثال ، ماهواره ها می توانند توسط جنگ الکترونیکی (مسدود کردن و جعل و تقلب) ، سلاح های مایکروویو ، تابش خیره کننده لیزر و از همه نگران کننده ترین حملات سایبری مورد هدف قرار گیرند. با افزایش جمعیت ماهواره ها ، بقایای فضایی تهدیدی بالقوه برای تمام فضاپیماها از جمله ایستگاه فضایی بین المللی است. برای حل این مشکل ، LeoLabs در حال توسعه شبکه ای از رادارهای زمینی ویژه برای ردیابی دارایی های فضایی و بقایای کوچک به اندازه دو سانتی متر است.

امکانات بی پایان را کاوش کنید

امکانات بی شماری برای فناوری فضایی و آنچه می تواند برای تجارت و مهمتر از همه برای سیاره ما باشد ، از اینترنت اشیا to گرفته تا ردیابی دارایی ماهواره ای تا مشاهده ماهواره ای از هوش مصنوعی مصنوعی فعال شده با قابلیت های تجزیه و تحلیل داده های بزرگ ، برای حفاظت بهتر از ما وجود دارد و مادر زمین را اداره کنند.

اکنون در رأس یک صنعت جدید مهیج قرار داریم. فضا برای همه باز است. ببینید برای شما چه معنی دارد.

این پست توسط تحلیلگر ارشد فیل برونكارد نوشته شده و در اصل پدیدار شده است اینجا.

همچنین ببینید

Author: morteza

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *